Dlaczego afirmacje nie działają i co można z tym zrobić

Opublikowane przez Michał Kidziński w dniu

Istnieje spora szansa, że przynajmniej słyszałeś o czymś co nazywa się afirmacje oraz o tym jaki mają one wpływ na nasze życie.

Być może sam z nich korzystałeś lub korzystasz. Być może również sam jesteś osobą, której afirmacje bardzo pomogły odmienić życie na lepsze albo znasz takie osoby lub o nich słyszałeś.

Co jednak zrobić, jeśli afirmacje nie działają? Bo przecież dla wielu osób tak się właśnie dzieje.

Zanim podzielę się z Tobą odpowiedzią na to pytanie, ustalmy konkretnie…

…czym są afirmacje?

Zgodnie z serwisem Wikipedia:

Afirmacja (łac. affirmatio[1]) – w psychologii zdania wpływające na poziom samoakceptacji.

Afirmować siebie to stymulować rozwój osobisty, poprzez akceptację siebie. Afirmacja polega zazwyczaj na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby, co ma prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Afirmacja wykorzystuje mechanizm autosugestii i medytacji w celu wzmacniania poczucia akceptacji u osoby ją stosującej.

Afirmowanie to więc powtarzanie pozytywnych zdań, które przedstawiają okoliczności, do których realizacji dążymy.

Może ono mieć jednak również charakter negatywny, co większość z nas robi każdego dnia, powtarzając w głowie – czasami nieświadomie – negatywne zdania oparte np. o to co negatywnego miało miejsce w przeszłości (np. „Pewnie i tym razem stanie się coś złego.” albo „Kiedyś próbowałem i nic z tego nie wyszło więc teraz pewnie będzie podobnie.”).

Tym co jest w tym wszystkim ciekawe, to fakt, że my ludzie jesteśmy w stanie uwierzyć 32 razy szybciej w coś negatywnego niż w coś pozytywnego o czym więcej możesz dowiedzieć się tutaj: „Dlaczego zaledwie 16 sekund ma ISTOTNY wpływ na nasze życie”.

Wracając jednak do pozytywnych afirmacji, oto kilka przykładów:

„Jestem wystarczająco dobry, żeby…”

„Zasługuję na…”

„Jestem zdrowy, szczęśliwy i bogaty.”

„Odnoszę sukces w…”

Wiele osób, które stosowało afirmacje jest dzisiaj zdania, że one nie działają, ponieważ w ich przypadku nic nie uległo zmianie na lepsze.

Problemem jednak nie są same afirmacje ale to czy my sami jesteśmy gotowi uwierzyć w to co powtarzamy. Wiele osób nie jest w stanie uwierzyć i to właśnie stanowi przeszkodę.

Można to porównać do pewnego dialogu pomiędzy nami i naszym umysłem, który pełen jest negatywnych przekonań (wspominałem o nich m.in. tutaj):

Ty: „Jestem wystarczająco dobry, żeby…”
Umysł: „Taaa, jasne…”

Ty: „Jestem wystarczająco dobry, żeby…”
Umysł: „Nie okłamuj się…”

Ty: „Jestem wystarczająco dobry, żeby…”
Umysł: „Wtedy (konkretne zdarzenie) też tak myślałeś i nic z tego nie wyszło…”

Itd.

Wszystko więc opiera się o to, że afirmacje pomagają odmienić życie na lepsze dla tej grupy ludzi, którzy są gotowi uwierzyć w to co powtarzają, natomiast dla całej reszty (większość) przeszkodą jest właśnie brak wiary w powtarzane sentencje.

Noah St. John miał dokładnie ten sam problem (brak wiary w to co powtarzał) ale pewnego poranka, w kwietniu 1997 roku dotarło do niego coś, czego wcześniej nie dowiedział się w żadnej z książek na temat rozwoju osobistego.

Noah St. John jest mówcą i autorem bestsellerów, który jest znany z wynalezienia Aformacji® i pomagania zapracowanym ludziom w osiągnięciu wolności finansowej. Noah jest weteranem mediów, który pojawił się w setkach telewizyjnych, radiowych i internetowych wywiadów, w tym ABC, NBC, CBS, Fox, The Hallmark Channel, NPR Parade, Woman’s Day, Los Angeles Business Journal, The Huffington Post, Chicago Sun-Times , Forbes.com, Selling Power i The Washington post.

Nasz mózg jest tak skonstruowany aby odpowiadać na pytania

Kiedyś usłyszałem pewne porównanie naszego mózgu do wyszukiwarki Google, która mi osobiście bardzo się spodobała.

Kiedy bowiem zadajemy konkretne pytanie, nasz mózg pracuje (poza naszą świadomością) nad tym aby znaleźć na nie odpowiedzi i może to się dziać automatycznie, nawet jeśli nie staramy świadomie znaleźć odpowiedzi.

Do tego właśnie wniosku doszedł Noah St. John, co dało początek czemuś, co nazwał…

Aformacje

Tamtego dnia zadał on sobie pytanie:

Czy zamiast powtarzania sentencji, w które nie wierzymy, nie lepiej jest zadać pytanie, które zakłada, że to co chcemy jest już prawdą?

Dla przykładu – i jak mówi Noah St. John – zamiast powtarzać „Jestem bogaty.” można zapytać: „Dlaczego jestem bogaty?”.

Po tym jak takie pytanie padnie, mózg automatycznie zacznie wyszukiwanie odpowiedzi.

Noah St. John mówi o tym, że kiedy robi to ćwiczenie ze swoimi klientami, często mówią oni takie rzeczy jak:

Cóż, mam gdzie mieszkać, co jeść i co pić…

Jestem zdrowy i mam rodzinę…

Mam stałą wypłatę…

Rany, może jestem bogaty.

Kiedy więc zadajemy sobie konkretne pytanie, które zakłada, że to czego chcemy jest już prawdą, nasz mózg zaczyna szukać wszystkich powodów, dla których tak już właśnie jest.

Powoduje to, że zaczynamy się skupiać nad wszystkimi pozytywnymi odpowiedziami jakie uzyskujemy a to na czym skupiamy swoją uwagę (wkładamy w to energię) „rośnie” w naszym życiu, o czym pisze m.in. T. Harv Eker w książce „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”.

Oznacza to więc, że aformacje mogą okazać się być może również dla Ciebie bardziej efektywnym sposobem na to, żeby przyciągnąć do swojego życia to co chcesz do niego przyciągnąć.

Zadając sobie bowiem odpowiednie pytania, uzyskujemy odpowiedzi, które pozwalają nam uwierzyć, że to do czego dążymy jest jak najbardziej możliwe. Ni staramy się więc „przekonać” samych siebie do czegoś, w co nie wierzymy jak to ma miejscu przy okazji afirmacji ale otrzymujemy odpowiedzi, dzięki którym nasz poziom wiary rośnie a także zmienia się obiekt skupienia.

Dla przykładu, jeśli mamy problem z tym, że nie jesteśmy czegoś godni (co jest częstym przekonaniem) zadanie sobie pytania: „Dlaczego jestem godny tego, żeby…?” spowoduje, że mózg znajdzie odpowiedzi, który pokażą nam, że np. w konkretnych okolicznościach podołaliśmy jakiemuś zadaniu lub osiągnęliśmy wcześniej założony cel.

Otrzymamy więc dowód, co stanowić będzie podstawę do tego, żeby uwierzyć w to, że jesteśmy godni.

Niezależnie więc od tego co jest Twoim celem czy marzeniem, można w stosunku do niego utworzyć pytanie i pozwolić naszej „wyszukiwarce” znaleźć na nie odpowiedź lub odpowiedzi.

Mam nadzieję, że przedstawione tutaj informacje będą dla Ciebie wartościowe i pomocne i że dzięki nim szybciej przyciągniesz do siebie to wszystko o czym marzysz.

Jeżeli uznasz, że warto, podziel się tym postem z innymi, korzystając z „przycisków”, które są umieszczone poniżej i zostaw swoją opinię na ten temat w komentarzach.

 


Michał Kidziński