Dlaczego Problemy Finansowe NIE MUSZĄ Dotyczyć Pieniędzy I Jak Je Rozwiązać

Opublikowane przez Michał Kidziński w dniu

Zdaję sobie sprawę z tego, że tytuł tego posta może wydać Ci się dziwny lub niedorzeczny ale zanim cokolwiek ocenisz i wydasz swoją opinię (możesz to zrobić w komentarzach poniżej) poświęć proszę swój czas aby zapoznać się z jego treścią.

Zwłaszcza, jeśli problemy finansowe to coś co dotyczy Ciebie, niezależnie od tego jakiej skali jest to problem w Twoim przypadku.

Problemy finansowe (ale także każde inne, związane ze zdrowiem lub relacjami z innymi ludźmi) to nic innego jak rezultat, którego doświadczamy. Chcę przez to powiedzieć, że jeśli ktoś nie radzi sobie z pieniędzmi to nie jest to jego wina ale z całą pewnością jego odpowiedzialnością jest zrobić coś, jeśli ten ktoś chce ten wynik zmienić.

Aby było to jednak możliwe, dobrze jest wiedzieć czym jest…

Źródło Wszystkich (Pozytywnych I Negatywnych) Wyników

To jak postrzegamy otaczający nas świat i to jak sobie w nim radzimy, zależy w pierwszej kolejności od tego co przechowujemy w swoim umyśle a umysł każdego z nas można porównać do komputera, który pracuje w oparciu o system oraz programy jakie są w nim zainstalowane. Wszystkie one to nic innego jak zestaw instrukcji, które są skrupulatnie wypełniane.

To samo dotyczy wirusa komputerowego, który również jest zestawem instrukcji, z tym że w jego przypadku wyniki jego działania mogą być negatywne dla samego komputera oraz jego użytkownika.

Patrząc jednak na wirusa jako zestaw instrukcji, nie można powiedzieć, że jest on dobry czy zły a sam komputer, na którym taki wirus działa wypełnia zadane instrukcje, mimo tego, że może to doprowadzić do problemu czyli … rezultatu.

Bardzo podobnie jest z umysłem, a konkretniej z podświadomością, gdzie zarejestrowane jest wszystko to co od narodzin usłyszeliśmy, zobaczyliśmy i czego doświadczyliśmy. Wszystkie te wspomnienia i doświadczenia stanowią pewnego rodzaju system operacyjny, w oparciu o który nasz umysł działa, starając się nas ustrzec przed niebezpieczeństwem.

Mówiąc jeszcze inaczej, część mózgu, nazywana gadzią, reaguje na otaczający świat w dwojaki sposób – walką lub ucieczką – aby zapewnić nam przetrwanie i robi to w oparciu o dane czyli wspomnienia, jakie zostały zapisane w podświadomości.

Problem polega w tym wszystkim na tym, że podobnie jak dla komputera wirus komputerowy, tak samo dla naszego umysłu wszystkie wspomnienia są tylko instrukcjami, których podświadomy umysł nie ocenia w kategoriach „dobry/zły”, „negatywny/pozytywny”. On po prostu działa opierając się o to co ma zapisane.

Jest oczywiście jasne, że część tych danych ma związek z pieniędzmi i na tej podstawie każdy z nas osiąga konkretne wyniki również na tym polu. Miej proszę na uwadze, że mówiąc konkretne wyniki, mam na myśli te, które z naszej perspektywy można nazwać pozytywnymi jak i negatywnymi.

Patrząc jednak na to jak każdy rezultat powstaje, można powiedzieć, że…

…zarówno finansowe powodzenie jak i finansowe problemy to rezultaty, które można nazwać sukcesem, ponieważ każdy z nich powstał w oparciu o konkretne wspomnienia, czyli dane, na podstawie których działa nasz umysł.

Dane, które nie muszę mieć bezpośredniego związku z pieniędzmi ale które jednocześnie mają wpływ na sytuację finansową.

Przykładami problemów w świecie pieniędzy może być sytuacja, w której ktoś:

  • zarabia dobrze ale notorycznie pozbywa się wszystkiego, oczekując nerwowo każdego miesiąca na wypłatę
  • mimo wszelkich starań i podejmowanych działań, nie może „związać końca z końcem”

Z czego mogą wynikać takie sytuacje? Oto dwa teoretyczne przykłady, które pomogą zobrazować jak działa umysł i jaki wpływ mają wspomnienia na nasze życie i w tym konkretnym przypadku, na to jak radzimy sobie z pieniędzmi.

Przykład #1: Nadmierne wydawanie

Załóżmy, że Anna zarabia bardzo dobre pieniądze ale z jakiegoś powodu pozbywa się wszystkiego i jej stan konta wskazuje 0 przed kolejną wypłatą. Sama nie do końca rozumie dlaczego to robi, kupując często rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebuje.

Poza tym, kiedy idzie na zakupy, odczuwa z jednej strony pozytywne emocje ale z drugiej obwinia samą siebie, że po raz kolejny wydaje niepotrzebnie swoje pieniądze.

Jaki może być tego powód? Dlaczego Anna postępuje tak każdego miesiąca?

Przede wszystkim dlatego, że jak każdy z nas, Anna podejmuje decyzje i działania w oparciu o wspomnienia lub inaczej przekonania, które mieszczą się w jej podświadomości. Świadomie więc Anna nie wie dlaczego to robi.

Pamięta jednak, że kiedy była małą dziewczynką, jej rodzice często się kłócili o różne rzeczy, mocno się przy tym wyzywając. Z racji jednak tego, że mieszkali razem z babcią, ta w czasie kłótni zabierała wnuczkę do sklepu, kupując jej coś pysznego do zjedzenia.

Umysł Anny połączył wydawanie pieniędzy (przez jej babcię) z miłością, jaką babcia darzyła Annę co w życiu dorosłym objawiło się nadmiernym wydawaniem pieniędzy.Przykład #2: Ciągły niedostatek

Piotr jest uczciwym i ciężko pracującym człowiekiem, który chce innego życia, niż aktualnie prowadzi a to związane jest z koniecznością zarabianie lepszych pieniędzy. Jest świetnym fachowcem w tym co robi ale kiedy stara się o lepiej płatną pracę, za każdym razem odczuwa silny stres. Powodem są myśli o tym, że nie jest on wystarczająco dobry, żeby poradzić sobie w nowym miejscu.

Co może być powodem takiego stanu rzeczy?

Piotr – jeszcze jako nastolatek – uwielbiał grać w piłkę nożną. Poświęcał jej każdą wolną chwilę i radził sobie całkiem nieźle. Trenował ile tylko mógł i robił postępy. Zbliżały się mistrzostwa szkół średnich i Piotr liczył na to, że znajdzie się w reprezentacji szkoły ale w dniu selekcji usłyszał od nauczyciela WF-u: „Dobrze sobie radzisz ale na reprezentację jesteś za słaby…”.

Kolejną rzeczą, która mogła mieć wpływ na dorosłe życie Piotra było to jak jego tato go traktował. Nigdy nie powiedział mu nic przykrego, ale niezależnie od tego, jak mocno Piotr starał się czy to w szkole, czy w sporcie, czy nawet w obowiązkach domowych, zawsze słyszał: „Nieźle ale stać się Cię na więcej…”.

Słowa jego taty, czyli autorytetu przynajmniej kiedy był dzieckiem oraz porażka przy selekcji do drużyny sportowej są wspomnieniami, które naturalnie podświadomy umysł zapisał (jak wszystko inne) i na podstawie których Piotr żyje, nie mając bladego pojęcia, dlaczego starania o to, żeby lepiej zarabiać, kończą się niepowodzeniem.

Tamte wspomnienia jednak powodują, że Piotr zawsze czuje się niedostatecznie dobry, pomimo tego, że tak naprawdę jest świetny w swoim zawodzie i z powodzeniem mógłby objąć bardziej odpowiedzialną i jednocześnie lepiej płatną pracę.

To naturalnie są tylko dwa przykłady, które ja poznałem i które – mam nadzieję – pomogą Ci zrozumieć, że problemy finansowe wcale nie muszą dotyczyć bezpośrednio pieniędzy. Ich brak lub nadmiar to nic innego jak wynik, który powstaje w oparciu o to, czego doświadczyliśmy w przeszłości.

Jak mogłeś się przekonać, wydarzenia, które nie miały nic wspólnego z pieniędzmi mogły mocno wpłynąć na tę sferę życia w przypadku Anny i Piotra. Ważne przy tym jest zrozumienie, że każdy z nas – podobnie jak Anna i Piotr – myśli i działa niejako automatycznie i w oparciu o dane, jakie posiadamy w umyśle.

Negatywne rezultaty w świecie pieniędzy to jednak również sukces, ponieważ powstają one w oparciu o konkretne wspomnienia.

Jak Zmienić Dane I Tym Samym Wyniki W Kwestii Pieniędzy

Pierwszym więc krokiem aby wpłynąć pozytywnie na swoją sytuację finansową jest wprowadzić zmiany w „systemie operacyjnym” jakim jest umysł każdego z nas.

Lepiej płatna praca, wygrana na loterii, możliwość biznesowa lub inwestycyjna – to wszystko ważne elementy w drodze do większych pieniędzy ale trwała zmiana na tym polu jest możliwa tylko wtedy, kiedy dane w umyśle będą takie, których naturalnym wynikiem są większe pieniądze.

Jeśli bowiem nie zmienimy danych, które doprowadziły do negatywnej sytuacji finansowej, to działanie w oparciu o te dane może spowodować, że:

  • nie dostrzeżemy lepiej płatnej pracy lub stwierdzimy (jak Piotr w przykładzie powyżej), że to nie dla nas (bo np. nie jesteśmy wystarczająco dobrzy)
  • wydamy wszystkie pieniądze, jakie wygraliśmy w loterii (w rzeczywistości tak właśnie robi większość osób, które wygrały)
  • dobrze prosperujący biznes upadnie ze względy np. na nieuczciwego wspólnika lub niewypłacalnych klientów
  • ulokujemy pieniądze w inwestycji, które niestety okaże się totalnym niepowodzeniem

Działając z kolei w oparciu o inne (pozytywne) dane, możliwe jest, że:

  • dostrzeżemy lepiej płatną pracę i zaangażujemy się w nią z pewnością w siebie i swoje umiejętności
  • wykorzystamy wygraną na loterii tak, że zarobimy jej wielokrotność
  • biznes, który rozwijamy, będzie przynosić wyjątkowe wyniki
  • zainwestujemy pieniądze w coś, co będzie dawać ponadprzeciętny zwrot

Pozwól, że raz jeszcze powtórzę:

Każda myśl, decyzja oraz działanie jest zdeterminowane przez dane (wspomnienia) w podświadomości, o których najczęściej nie mamy pojęcia.

Pierwszym więc krokiem do tego, żeby zmienić negatywne dla nas wyniki – w tym przypadku w kwestii pieniędzy – jest zmienić dane, które posiadamy w podświadomości a o tym jak można to zrobić, zobaczysz tutaj.

Dlaczego problemy finansowe nie muszą dotyczyć pieniędzy

Kliknij Tutaj Aby Dowiedzieć Się Jak W PRAKTYCZNY Sposób Zmienić Swój Sposób Myślenia I Tym Samym Zmienić Osiągane Rezultaty

Inne posty związane z pieniędzmi

Nie jest to pierwszy post na tym blogu, który odnosi się do pieniędzy i kwestii finansowych. Jeśli ten temat Cię interesuje, oto inne posty, które możesz znaleźć na tym blogu:

Jak PRAKTYCZNIE zdobyć więcej pieniędzy – część #1

Jak PRAKTYCZNIE zdobyć więcej pieniędzy – część #2

Jak PRAKTYCZNIE zdobyć więcej pieniędzy – część #3

Mama, tato i pieniądze czyli o tym jaki wpływ mają nasi rodzice na to ile pieniędzy zarabiamy

Brak pracy, pieniędzy i … wiary w siebie – z czego to wynika i jak sobie z tym poradzić

Dziwny sposób aby zdobyć więcej pieniędzy

Czy chęć zarabiania pieniędzy to coś złego?

Co warto zrobić, gdy brakuje pieniędzy…

2 wskazówki, które pomogą Ci zarabiać więcej pieniędzy

Mam nadzieję, że informacje, którymi podzieliłem się w tym wpisie, okażą się dla Ciebie wartościowe i pomocne, i że ich wykorzystanie wpłynie pozytywnie na Twoje finansowe wyniki.

Jeśli uznasz, że warto, to podziel się tym wpisem z innymi i zostaw na ten temat swoją opinię w komentarzach poniżej.


Michał Kidziński