Dlaczego umysł przeszkadza dostrzec prawdziwą rzeczywistość

Opublikowane przez Michał Kidziński w dniu

Nie wiem jak to jest u Ciebie ale ja przez zdecydowaną większość swojego życia byłem przekonany o tym, że umysł jest w pierwszej kolejności tym, co kieruje naszym życiem.

Mało tego…

Byłem również przekonany, że każda decyzja i działanie, jakie podejmuje, są konsekwencją mojego myślenia.

Słowo „przekonany” jest tutaj kluczowe ale o nim za moment…

Nie jestem żadnym mędrcem, guru czy kimś „uduchowionym”. Jestem kimś, kto stara się zrozumieć jak to wszystko działa. Jaką rolę w naszym życiu odgrywa umysł a jaką serce.

W jednym z video (konkretnie w tym) mówiłem o tym, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka będzie nasza kolejna myśl. Dlaczego?

Dlatego, że każda myśl jest konsekwencją programu, jaki funkcjonuje w umyśle.

Program ten to zestaw przekonań na każdy temat i można to porównać do programu komputerowego, który wykonuje konkretne zadania, zgodnie z instrukcjami, jakie zostały w nim zapisane.

Z tego też względu zgadzam się z tym, że nie jesteśmy naszym umysłem, naszymi myślami i naszymi uczuciami. Jesteśmy kimś, kto posiada to wszystko i dlatego też dobrze jest przede wszystkim nie stawiać umysłu na pierwszym miejscu i postarać się zostać obserwatorem tego wszystkiego co się w nim dzieje i jaki ma to wpływ na nasze życie.

Dla mnie więc wynika z tego, że…

Umysł przeszkadza dostrzec prawdziwą rzeczywistość

O tym dlaczego tak jest, dowiesz się w poniższym video.

Kliknij Tutaj Jeśli Chcesz Pobrać Publikację „KLUCZ Do Szczęścia”

To o czym mówię w video jest naturalnie moim zrozumieniem tego jak działa umysł, jaka jest jego rola i co się z tym wiąże a to oznacza, że nie chodzi w tym wszystkim o to, żebyś się ze mną zgadzał lub uznawał to o czym mówię jako uniwersalną prawdę.

Myślę, że każdy i bez wyjątku, i jeśli chce, musi poczynić odpowiedni wysiłek aby dotrzeć do własnych wniosków a ja podzieliłem się tym wszystkim bo uznaję to za ważne.

Uznaję za ważne zrozumienie tego, że:

– nasz umysł to nic innego jak program, na który składają się przekonania (instrukcje)
– postrzeganie rzeczywistości jest zawsze uzależnione od tego jakie przekonania posiadamy (dlatego każdy z nas może mieć inne zdanie, pomimo tego, że patrzymy na to samo)
– stawianie umysłu na pierwszym miejscu powoduje, że nie dostrzegamy prawdziwej rzeczywistości
– kierowanie się sercem i wykorzystanie umysłu jako „sługi” jest korzystniejsze niż poleganie tylko na umyśle

Gadzi mózg i jego wpływ na nasze życie…

Nasz mózg zbudowany jest z 3 części, z której ta uznawana za najstarszą jest tzw. gadzi mózg czyli jeszcze inaczej kompleks-R.

Gadzi mózg uznawany jest za najważniejszy ośrodek układu nerwowego i wytwarza takie cechy charakteru jak agresywne i rytualistyczne zachowanie, terytorialność i pragnienie hierarchii społecznych.

Oprócz tego gadzi mózg ma również związek z uzależnieniem od wszelkiego rodzaju przesądów i stosowanie się do norm.

Dla mnie czymś również istotnym jest to, że ta część naszego mózgu odpowiada za natychmiastową reakcję w obliczu zagrożenia naszego życia albo tego, co uznaje za zagrożenie a co wcale nie musi nim być.

Chodzi mi o to, że przy okazji każdej nowej dla nas sytuacji, gadzi mózg reaguje w taki sposób jak drapieżnik: ucieka, jeśli „przeciwnik” wydaje się zbyt duży lub atakuje.

Z tego – moim zdaniem – powodu odczuwamy strach, napięcie i stres w obliczu czegoś, z czym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, na co świetnym przykładem mogą być wystąpienia publiczne, które dla większości z nas są związane z ogromnym strachem.

Owy strach może stać się zdecydowanie mniejszy dopiero wtedy, kiedy „przekonamy” swój umysł, że nie ma się czego bać, podejmując działanie czyli w tym przypadku wystąpić przed ludźmi, co spowoduje, że przy każdym kolejnym wystąpieniu strach będzie malał.

Automatyczne reakcje a nie świadome decyzje

Jeśli połączymy to, że mamy gadzi mózg, który reaguje w bardzo konkretny sposób i to, że nasze myśli i decyzje mają źródło w podświadomości, która pełna jest przekonań czyli czegoś w co uwierzyliśmy, pomimo tego, że nie jest to prawdą, to można dojść do wniosku, że polegając tylko na umyśle, zachowujemy się bardzo automatycznie i nie podejmujemy świadomych decyzji.

„Sługa” (umysł) jest „panem” (nami), sprawiając, że „pan” nie ma pojęcia co tak naprawdę się dzieje i jak naprawdę wygląda rzeczywistość.

To tak jakbyśmy usiedli przed komputerem i zamiast kierować tym co ma on zrobić, zezwalamy mu na to aby to on kierował nami.

Brzmi to nonsensownie ale tak według zdobytej przeze mnie wiedzy wygląda życie większości z nas (również moje).

Jeśli serce stoi „za” umysłem czyli jeśli stawiamy przede wszystkim logikę ponad inspirację i intuicję, to zezwalamy aby to umysł czyli nie my, kierował naszym życiem a to jakie może być tego efekt, wyraził świetnie Michael Ellner:

Tylko na nas spójrzcie. Wszystko jest na odwrót, wszystko jest na opak. Lekarze niszczą zdrowie, prawnicy niszczą sprawiedliwość, psychiatrzy niszczą umysły, naukowcy niszczą prawdę, główne media niszczą informację, religie niszczą duchowość, a rządy niszczą wolność.

Co więc zrobić, żeby zacząć kierować się sercem?

Przede wszystkim zdecydować. Zdecydować, żeby – jak mówi to Pani Nelly Radwanowska – przestać słuchać idioty, którym jest nasz umysł.

Dla mnie osobiście bardzo ważne jest to aby zadbać o „higienę umysłu” (podświadome przekonania) a czymś co może być bardzo pomocne w usunięciu „brudu” jakim są podświadome przekonania i jednoczesne zwiększenie swojej szansy „usłyszenia” intuicji i inspiracji jest codzienne ich usuwanie. Jeden ze sposobów aby to robić, przedstawiłem w publikacji „KLUCZ Do Szczęścia”, którą możesz ściągnąć tutaj.

Pozwól, że na koniec powtórzę raz jeszcze…

To o czym tutaj opowiedziałem jest jedynie moim zrozumieniem pewnych rzeczy, na podstawie przeczytanych książek i wysłuchanych wypowiedzi osób, które z różnej strony zajmują się umysłem i jego wpływem na nas i jakość naszego życia.

Pewne jest to, że Ty w jakiś sposób to wszystko ocenisz. Nie wiem czy pozytywnie czy nie ale mam nadzieję, że będzie mieć to choć niewielki, pozytywny wpływ na jakość Twojego życia.

Co Ty o tym myślisz? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoją opinią w komentarzach poniżej i podziel się tym postem z innymi, jeśli naturalnie uznasz, że warto to zrobić.

 


Michał Kidziński