Jedna rzecz, o której warto pamiętać, angażując się w rozwój osobisty i ucząc się od innych ludzi

Opublikowane przez Michał Kidziński w dniu

Każda forma rozwoju osobistego wiąże się nierozerwalnie z tym, że uczymy się nowych rzeczy od innych ludzi lub dzięki innym ludziom.

Niezależnie bowiem od tego, czy mówimy o rozwoju zawodowym, osobistym czy duchowym, zawsze docieramy do ludzi, którzy posiadają odpowiedzi na nurtujące nas pytania lub informacje, dzięki którym możemy stać się lepsi w tym, w czym lepsi chcemy się stać.

W moich oczach takim nauczycielem na drodze rozwoju może być każdy człowiek…

Jest tak według mnie dlatego, że każdy i bez wyjątku człowiek jest wyjątkową indywidualnością, posiadającą unikalny zestaw umiejętności i talentów oraz doświadczeń.

W jednym ze swoich wcześniejszych video (konkretnie w tym) wspomniałem, że tak się stało w moim życiu, że mając kilkanaście lat, zacząłem czytać książki, które traktowały o rozwoju osobistym i robię to do dzisiaj.

Jakiś czas temu jednak zrozumiałem coś, na co warto jest zwracać uwagę ucząc się od innych ludzi i co przedstawiłem w poniższym video…

Jedna rzecz, o której warto pamiętać, angażując się w rozwój osobisty i ucząc się od innych ludzi

Kliknij tutaj aby pobrać publikację „KLUCZ Do Szczęścia”, o której wspomniałem w video…

Nie wiem, czy to o czym powiedziałem, a więc automatyczna reakcja, polegająca na tym, że czytając np. konkretną książkę lub słuchając wypowiedzi konkretnej osoby, starasz się zacząć myśleć tak jak ona, dotyczy również Ciebie.

Ja u siebie taką właśnie reakcję zauważyłem.

Z czasem jednak zauważyłem również to, że czasami nie zgadzam się ze wszystkim, czego dowiaduję się od ludzi, których lubię czytać, słuchać i oglądać. W końcu bowiem zrozumiałem, że…

…każdy człowiek ma unikalny zestaw pozytywnych i negatywnych przekonań na temat otaczającego świata.

To powoduje, że można przeczytać wiele książek na ten sam temat i w każdej z nich dowiemy się o tym samym ale przedstawionym w zupełnie inny sposób.

Dlatego też wspomniałem w powyższym video, że ważną kwestią jest umieć „wyciągnąć” z tego, czego się uczymy uniwersalne zasady, które w konkretnej dziedzinie prowadzą do sukcesu.

Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o rozwój w temacie konkretnej umiejętności czy np. o tzw. rozwój duchowy, ponieważ każdy nauczyciel przekazując pewne zasady, które jemu pomogły, zawsze „dołoży” w ten przekaz siebie i swoje pojmowanie konkretnego tematu.

Z tego względu każdy każdy autor książek, każdy mówca motywacyjny, każdy przedsiębiorca czy trener rozwoju osobistego, ma swoich zwolenników i przeciwników i zgodnie z moim zrozumieniem wiele zależy tutaj od tego, jakie są nasze podświadome przekonania oraz osób, od których się uczymy.

Jeśli są one podobne, to z przyjemnością będziemy się uczyć. W przeciwnym przypadku konkretny nauczyciel będzie wzbudzać w nas negatywne odczucia.

Myślę jednak, że nawet wtedy, kiedy uczymy się od kogoś, kogo bardzo lubimy i szanujemy, warto jest mieć na uwadze, że taka osoba ma również swój zestaw przekonań i że zawsze część z nich przejmiemy na podświadomym poziomie.

Dlatego też tak ważne jest aby na bieżąco i systematycznie dbać o higienę swojej podświadomości i każdego dnia ją oczyszczać a jeden ze sposobów na to możesz poznać tutaj.

Po co usuwać podświadome przekonania?

Mówiąc najogólniej, żeby „zobaczyć czysty obraz”.

Pozwól, że krótko to wyjaśnię.

Masz możliwość aby zobaczyć obraz, który jest dziełem sztuki. Wisi on na ścianie i dla bezpieczeństwa jest zabezpieczony specjalną szybą aby nikt nie mógł go zniszczyć.

Problem tylko polega na tym, że każda osoba, która również chciała go zobaczyć, namalowała flamastrem na szybie nieregularny wzór. Każda osoba ma flamaster w innym kolorze.

W efekcie więcała szyba jest więc pokryta różnokolorowymi wzorami co bardzo utrudnia dostrzeżenie piękna tego dzieła.

Owszem, możesz postarać się dostrzec to co jest za szybą ale efekt nigdy nie będzie taki sam jak, jak wtedy, kiedy szyba jest zupełnie czysta.

Można więc powiedzieć, że zamazana szyba stanowi pewnego rodzaju filtr, który może spowodować, że nie zobaczysz nawet ułamka wspomnianego obrazu ale pomimo tego będziesz mieć również swoją opinię na jego temat i zostawisz na szybie swój nieregularny wzór.

Podobnie jest z naszymi przekonaniami. Każdego dnia spotykamy różnych ludzi, czasami czytamy książki lub oglądamy różne video. Każda ze zdobytych informacji jest związana z przekonaniami osoby, od której te informacje zdobywamy a każde takie przekonanie stanowi pewnego rodzaju „wzór na szybie”.

Dopóki więc nie zrobimy czegoś, żeby pozbyć się owych wzorów, nie dostrzeżemy pełnego obrazu. Dlatego w moich oczach tak ważne jest oczyszczanie podświadomości.

Ja nie jestem tutaj żadnym wyjątkiem…

Powód, dla którego przedstawiam ten temat jest dość prosty: uważam go za istotny.

Cały czas jednak pamiętam, że ja także mam swoje negatywne i pozytywne przekonania. Nie chodzi mi więc o to, żebyś zgadzał się ze mną, bo nie w tym rzecz. Liczę jedynie na to, że wyciągniesz z tego posta jak najwięcej dobra dla siebie.

Tak jak wspomniałem w video, każdy z nas jest kimś wyjątkowym i warto jest o tym pamiętać na drodze swojego rozwoju, bo z całą pewnością nie chodzi w nim o to, żeby stawać się jak ktoś inny.

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Ciebie wartościowy i pomocny choćby w najmniejszym stopniu. Jeśli uznasz, że warto, podziel się nim dalej i zostaw swoją opinię w komentarzach poniżej.

 


Michał Kidziński