Sposób myślenia – czym właściwie jest, od czego zależy i jak NAPRAWDĘ można go zmienić

Opublikowane przez Michał Kidziński w dniu

O tym, że sposób myślenia ma kluczowe znaczenie dla jakości życia, słyszałeś na pewno nie jeden już raz.

Osobiście trafiłem na tego typu informacje kiedy byłem nastolatkiem, dzięki książkom, które traktowały na temat rozwoju osobistego.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat czytałem, słuchałem i oglądałem wiele rzeczy na ten temat ale przez większość tego czasu nie udawało mi się trafić na informacje, które pozwalałaby zrozumieć dwie rzeczy:

Czym właściwie jest sposób myślenia?

Od czego w pierwszej kolejności zależy sposób myślenia?

W końcu jednak trafiłem na źródła, dzięki którym uzyskałem odpowiedzi na powyższe pytania i tymi odpowiedziami postanowiłem podzielić się w tym poście.

Przedstawiłem je na dwa sposoby: w postaci video oraz tekstu więc od Ciebie zależy, którą formę wybierzesz bo na pewno doskonale wiesz, czy wolisz czytać, czy też słuchać i oglądać 🙂

Sposób myślenia – czym właściwie jest, od czego zależy i jak NAPRAWDĘ można go zmienić

Jak już wspomniałem, te same kwestie przedstawiłem również w postaci tekstu i tutaj zacznijmy od tego…

…czy każdy musi zmienić swój sposób myślenia?

Najprościej i najkrócej można odpowiedzieć: Nie.

Nikt z nas niczego nie musi robić. Tym bardziej, jeśli jest to wbrew jego woli.

Dlatego też ja ze swojej strony nikogo i do niczego nie mam zamiaru zmuszać czy nakłaniać ale zwyczajnie podzielić się tym co może okazać się pomocne. Warunkiem jest naturalnie to, że trzeba te informacje wykorzystać samemu, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność.

Kolejne pytanie, które może się nasunąć to:

Kiedy zmiana sposobu myślenia jest wskazana?

Odpowiadając najprościej, można powiedzieć: Zawsze, kiedy chce się zmienić osiągane w dowolnej dziedzinie negatywne rezultaty na pozytywne.

Mówiąc inaczej, kiedy mamy jakikolwiek problem lub kiedy osiągane rezultaty (w dowolnej dziedzinie życia) nie są dla nas pozytywne, to pierwszym krokiem do ich zmiany jest zmiana sposobu myślenia.

Powód tego jest dość prosty:

Wszystko to co nazywamy swoją rzeczywistością jest w pierwszej kolejności zdeterminowane tym jak myślimy.

A skoro tak, to dobrze byłoby wiedzieć…

Dlaczego myślimy tak jak myślimy?

Pomocnym w dotarciu do odpowiedzi na to pytanie jest… pytanie:

Czy możesz przewidzieć jaka będzie Twoja myśl?

Spróbuj to zrobić. Daj sobie chwilę i spróbuj przewidzieć jaka kolejna myśl pojawi się w Twojej głowie.

Ja próbowałem i dla mnie to zadanie jest niewykonalne a to z kolei prowadzi do wniosku, że każda myśl oraz podążające za nią uczucia i emocje oraz podjęte działanie (lub jego brak) mają swoje źródło gdzieś „głębiej”, poza świadomością.

Owe „głębiej” jest nazywane podświadomością i to właśnie tam kryje się sposób w jaki każdy z nas myśli i postrzega otaczający świat, tym samym tworząc „swoją” rzeczywistość.

Od momentu narodzin w podświadomości budowany jest „system operacyjny”, na podstawie którego funkcjonujemy przez całe swoje życie, przy czym warto jest mieć na uwadze, że…

…znaczna część tego „systemu operacyjnego” w umyśle jest stworzona w pierwszych 6-8 latach naszego życia czyli w czasie, kiedy nie potrafimy niczego kwestionować i kiedy wszystko traktujemy jako prawdę (zwłaszcza, jeśli źródłem owej „prawdy” są nasze największe autorytety, czyli rodzice).

Podświadomość rejestruje więc wszystko to co dzieje się wokół nas (zdecydowanej większości nie jesteśmy świadomi) więc wszystko to co słyszymy, widzimy i czego doświadczamy, stanowi instrukcje dla umysłu, na podstawie których myślimy i działamy.

Kolejne pytanie, które może się w tym momencie pojawić, to:

Po co umysł tworzy „system operacyjny”?

W jednym z postów na tym blogu (konkretnie w tym) przedstawiłem to czym jest główne zadanie umysłu a jest nim zapewnienie przetrwania.

Z tego też względu umysł każdego z nas tworzy owy „system operacyjny”, na podstawie którego wyszukuje niebezpieczeństwa i w jego obliczu reaguje na dwa sposoby: ucieczką lub walką.

Weźmy pod uwagę taki przypadek:

Janek, będą kilkuletnim dzieckiem, został ugryziony przez psa.

Nie było to nic poważnego, ale kilkuletni Jasiu przeżył całą sytuację bardzo mocno, czemu towarzyszyły silne emocje.

Teraz Janek ma 34 lata i kiedy słyszy szczekanie psa, w jego ciele pojawia się napięcie i reaguje „ucieczką” nawet w sytuacji, kiedy pies należy do grupy tych najmniejszych i nie stanowi faktycznego zagrożenia dla dorosłego człowieka.

Owa reakcja Janka jest w pierwszej kolejności zdeterminowana zapisanym w umyśle wspomnieniem, które zostało zinterpretowane jako zagrożenie.

Janek w momencie kiedy słyszy szczekanie psa, wpada w stan transu w ułamku sekundy. Transu, któremu towarzyszą negatywne emocje oraz silny stres.

Takich bodźców, na podstawie których reagujemy „ucieczką” istnieje w życiu każdego z nas cała masa.

Owszem, część z nich jest jak najbardziej właściwa, ponieważ unikamy dzięki nim prawdziwego niebezpieczeństwa.

Są jednak również i takie instrukcje w umyśle, które zostały przez niego zinterpretowane jako niebezpieczeństwo ale w rzeczywistości wcale nim nie są.

Przykładem może być paniczny lęk przez podróżą samolotem…

Każdego dnia miliony ludzi podróżuje samolotami i nie mają z tym najmniejszego problemu.

Są jednak ludzie, którzy na samą myśl o tym, że mieliby lecieć, reagują paniką a nawet płaczem, ponieważ dla nich jest to śmiertelne niebezpieczeństwo.

Dlaczego tak jest?

W tej sytuacji taka właśnie interpretacja jest również zdeterminowana danymi w umyśle, na podstawie których lot samolotem stanowi zagrożenie życia

Skąd taka właśnie interpretacja? Powód może być wiele i czasami może to być nawet obejrzenie filmu, w którym głównym motywem jest katastrofa lotnicza.

Dane dla umysłu nie są ani dobre, ani złe

Do tej pory ustaliliśmy, że umysł każdego z nas zapisuje wszystkie dane, czyli to co słyszymy, widzimy i czego doświadczamy, i na ich podstawie tworzy „system operacyjny”, w oparciu o który stara się on zapewnić nam przetrwanie.

Tym, co w tym wszystkim jest bardzo ważne, to fakt, że dla umysłu nie ma czegoś takiego jak dobre i złe dane. Dopiero efekt działania umysłu w oparciu o nie może być dla nas negatywny, jak np.:

  • problem ze zdrowiem w postaci nadwagi, alergii lub poważnej choroby
  • problemy w relacjach z ludźmi zarówno w najbliższym otoczeniu jak i wśród znajomych
  • problemy w serze materialnej życia, czyli np. problemy finansowe

Wiem, że w tym momencie może wydawać się dziwne, że ktoś może mieć nadwagę ze względu na podświadome przekonania (czyli dane zapisane w podświadomości) ale tak właśnie jest bo osoba, która ma taki właśnie problem, jako dziecko mogła często słyszeć:

„Jeśli nie zjesz wszystkiego z talerza to czeka cię kara…”

Owszem, kiedy już ktoś taki jest dorosły, nie musi się obawiać jakiejkolwiek kary ze strony kogokolwiek ale umysł, który działa w oparciu o tamte wspomnienia, ma za zadanie uniknąć niebezpieczeństwa czyli kary więc taka osoba „sprząta” z talerza wszystko.

W innym przypadku ktoś, kto dziś ma problemy w kwestii relacji międzyludzkich, mógł być świadkiem nieprzyjemnych sytuacji pomiędzy swoimi rodzicami i w wieku dorosłym reaguje oraz zachowuje się tak jak oni czyli w sposób automatyczny oraz negatywny i zgodny z zapisanymi w umyśle wspomnieniami.

Z kolei osoba, która ma problemy finansowe mogła np. mieć tatę, który w tej samej dziedzinie nie radził sobie dobrze i ze względu na to podejmuje podobne decyzje i działania w tej materii.

Innym powodem problemów z finansami może być to, że taka osoba jako dziecko często słyszała o sobie opinie, które utwierdziły ją w przekonaniu, że „nie jest wystarczająco dobra” a to przełożyło się na kwestie finansowe.

Tak, problemy z finansami nie muszą mieć związku z pieniędzmi i więcej na ten temat możesz przeczytać w tym ebook’u.

Powodów, dla których mamy problemy lub osiągamy negatywne dla nas rezultaty mogą być różne ale podsumować możemy to w ten sposób:

Każdy rezultat – pozytywny i negatywny – jest w pierwszej kolejności zdeterminowany podświadomymi przekonaniami czyli wspomnieniami zapisanymi w podświadomości, zgodnie z którymi myślimy, decydujemy i działamy.

A skoro tak, to…

Pierwszym krokiem do tego aby rozwiązać jakikolwiek problem lub zmienić osiągane rezultaty na pozytywne jest zmiana zapisanych w umyśle wspomnień.

Nie, nie mówię tutaj o tym, żeby próbować zapomnieć o nieprzyjemnych sytuacjach, których byliśmy świadkami lub w których braliśmy udział.

Mówiąc o zmianie wspomnień mam na myśli zmianę tego jak zostały one zapisane w podświadomości a więc na zmianie ich z negatywnych na pozytywne na tym właśnie poziomie.

Jeśli teraz brzmi to dla Ciebie tajemniczo lub nie do końca zrozumiale to mam dobrą wiadomość…

Już za moment będziesz mógł w większych szczegółach zgłębić wiedzę, którą podzieliłem się w tym poście aby lepiej zrozumieć jak działa Twój umysł i jak możesz dokonać w nim zmian aby ostatecznie zacząć inaczej (lepiej) myśleć i działać, i tym samym osiągać lepsze rezultaty w dowolnej dziedzinie.

Kliknij Tutaj Aby Zobaczyć Jak Naprawdę Rozwiązywać Swoje Problemy I Osiągać W Życiu Lepsze Rezultaty

Rozwiązywanie problemów i osiąganie lepszych rezultatów w życiu to coś, na czym chyba każdemu z nas zależy więc mam nadzieję, że to czym podzieliłem się w tym poście okaże się dla Ciebie wartościowe i pomocne.

Michał Kidziński

P.S. Kliknij Tutaj I Zobacz Jak NAPRAWDĘ Rozwiązywać Swoje Problemy I Osiągać Lepsze Rezultaty.